Gdzie trzymać swoje oszczędności – kilka sposobów

Wiele osób na pytanie, gdzie powinno trzymać się swoje pieniądze bez wahania odpowiada, że na koncie w banku. Być może jest to rozsądna odpowiedź, jednak nie zawsze słuszna i jedyna. Bank to nie zawsze jedyny miejsce, gdzie oszczędności mogłyby być bezpieczne.

 

Oszczędności trzymane w banku

Konto oszczędnościowe w banku bez wątpienia ma wiele zalet. Jej główną jest stały wgląd do otrzymanych pieniędzy a także szybka i często bezpłatna możliwość dokonania przelewu na swój rachunek ROR.

Banki kuszą „wysokim” oprocentowaniem roczny w wysokości 2%, czasami więcej lub mniej, a klient myśli, że dzięki temu zarobi dzięki odsetkom. W rzeczywistości jedynym podmiotem, który zarabia na koncie oszczędnościowym jest sam bank inwestując te pieniądze na innych rynkach. 2% to mniej, niż realna roczna inflacja. Czym jest realna inflacja? Faktyczną miarą inflacji jest zmiana podaży pieniądza, na którą składa się gotówka w obiegu, wszelkie depozyty bankowe i jednostki uczestnictwa w funduszach pieniężnych. Od 2003 do 2013 inflacja wyniosłą 183%, co daje średnio 18.3% wzrostu rocznie (źródło Independenttrader).

Czy warto trzymać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Biorąc pod uwagę niski, a nawet ujemny zysk (ponieważ pieniądze nie pracują) oraz wprowadzoną w 2016 dyrektywa BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive) i ustawy procedowanej przez Sejm osoby, które mają w jednym banku ponad 100 tys. Euro mogą w zupełnie legalny sposób zostać pozbawione tych środków przez bank w przypadku jego upadłości.

Dlatego lepszym pomysłem jest inwestycja pieniądza w obligacje Państwowe, które pozwalają zarobić średnio 2% rocznie, ale dadzą pewny i bezpieczny zysk.

Osoby lubiące ryzyko mogą inwestować na giełdzie, lub co wydaje się lepszym pomysłem – w BitCoiny, które są pozbawione opodatkowania (tyli ile się zarobi, tyle się otrzyma). Inwestować w krypto walutę można np. na polskiej giełdzie Bitmarket.

Pozostałe miejsca na oszczędności

Chowanie pieniędzy w przysłowiową skarpetę t zdecydowanie zły pomysł chociażby z powodu możliwości kradzieży, zgubienia lub po prostu wykorzystania tych pieniędzy. Pieniądze i kosztowności lepiej zakopać w mało oczywistym miejscu w ogrodzie i nie ruszać ich prze kilka lat trzymając na czarną godzinę.

Najlepszą inwestycją jest kupienie nieruchomości w postaci ziemi. Pieniądze w dzisiejszych czasach to inwestycja niepewna, biorąc pod uwagę że bank może je wszystkie przejąć. Pieniądz jest emitowany bez pokrycia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w ilość wyemitowanego pieniądza na rynku powinna być pokryta złotem (lub innym kruszcem) w banku w proporcjach 1:1, tak dzisiaj pokrycie pieniądza jest fikcyjne i bierze się głównie z zaufania do Państwa. W skrócie, Państwa emitują więcej pieniędzy, niż w rzeczywistości posiadają, dlatego nieruchomość, która istnieje jest obecnie najlepszą inwestycją, którą można potem sprzedać, lub wykorzystać rolnie.  Podobnie ma się rzecz z mieszkaniami, które można wynajmować mając dodatkowych przychód który można odłożyć na emeryturę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *