Dlaczego terminal płatniczy jest tak ważny dla sklepu

 

Terminal płatniczy jest urządzeniem, bez którego firma sprzedająca towary i usługi pozbawiona by była znacznej części klientów. Świadome nie wdrażanie terminali w swojej firmie jest jedną z najgorszych rzeczy dla przedsiębiorstwa. Nie tylko wielu nowych klientów nie zdecyduje się na zakup z powodu braku gotówki ale tez stali klienci mogą wybrać konkurencyjny sklep, gdzie jest obsługa kart płatniczych.

 

Terminal może przyciągnąć klienta

Terminal płatniczy służy do przyjmowania płatności dokonywania kartą płatnicza. Jest to definicja ogólna. W rzeczywistości dzięki terminalowi płatniczemu możliwe jest doładowanie karty lojalnościowej, a więc sklep może wprowadzić program punktowy. Możliwe jest także opłacenie rachunków a także wypłata pieniędzmi. Wiele sklepów, gdzie jest terminal płatniczy posiada usługę Cashback, która polega na tym, że posiadacz karty Visa lub jej wariantu, dokonując zakupu może przy okazji poprosić o wypłatę gotówki ze sklepowej kasy. Są to więc dodatkowe powody, dla których klient może zechcieć wejść do sklepu.

Trzy rodzaje terminali płatniczych

Najpowszechniejszym a zarazem najmniej podatnym na uszkodzenia mechaniczne terminalem jest stacjonarny. Jest on też najbardziej wygodnym. Z tego względu, ze nie jest przenoszony, może być większy z bardziej czytelnym wyświetlaczem. Taki terminal wymaga niestety ciągłego podpięcia do sieci energetycznej oraz Internetu za pomocą kabla LAN. Stacjonarny terminal POS powinien akceptować płatności zbliżeniowe oraz CHIP&PIN i pasek magnetyczny. Często teza ma wbudowaną drukarkę na potwierdzenie transakcji. Wiele terminali stacjonarnych ma też dodatkową cechę. Umożliwia podpięcie bezprzewodowego terminala typu PIN Pad, aby moc podejść do klienta, bez konieczności dokupowania kolejnego terminala płatniczego.

Przenośny terminal płatniczy również obsługuje płatności zbliżeniowe, rzadziej autoryzację poprzez pasek magnetyczny. Posiada wyświetlacz LCD oraz często drukarkę na wydruk. Swoją mobilność zawdzięcza wbudowanej baterii oraz modułowi karty SIM, wifi lub bluetooth. Jest jednak bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne oraz jego cena jest wyższa.

Odpowiednim miejscem na przenośne terminale płatnicze są restauracje, bary, stoiska sezonowe itd. Czyli terminal odnajdzie się wszędzie tam, gdzie sprzedawca chodzi po całej hali obsługując klientów oraz tam, gdzie nie ma stałego połączenia do Internetu

Obydwa terminale stacjonarny i przenośny powiązany jest z mogą jego najmu. Dzięki temu koszt terminala jest niewielki. Opłaca się co miesięczny abonament, który zależy od rodzaju wziętego terminala płatniczego, prowizji oraz wynegocjowanych warunków. Umowa trwa najczęściej 24 miesiące, ale można też spotkać się z rocznym kontraktem.

Osoby chcące unikać umowy z operatorem mogą zakupić terminal mPOS. Ponosi się wtedy cały jego koszt, ale potem pozostają jedynie koszty transakcyjne.

Decydując się na terminal mPOS unika się w ten sposób abonamentu, jednak pozbawia się kilku funkcji.

Terminal mPOS swoim wyglądem przypomina kalkulator do transakcji internetowych. Nie ma on wyświetlacza, służy jedynie do odczytania danych karty. Poprzez bluetooth łączy się z innym urządzeniem, na którym jest zainstalowana dedykowana aplikacja, która służy do wpisania kwoty i innych danych, a następnie łączy się z bankiem. Urządzeniem obsługującą aplikacje może być smartfon lub tablet, który ma połączenie z Internetem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *